2020-21 Updates/Policies

Ogden, Utah

Date:

30 Jan, 2020 - 1 Feb, 2020

Competition Registration Cutoff:

9 Jan, 2020

Hotel Room Block Cutoff:

30 Dec, 2020
Venue

Ogden Eccles Conference Center

2415 Washington Blvd,  Ogden, UT 84401

(801) 689-8600

Hotel

Hampton Inn & Suites Ogden

2401 Washington Boulevard, Ogden Utah 84401

(801)394-9400 | Transcend Rate: $119

Visit Website Book Now

Register Now

Schedule & Results

The Event has Passed!

The Event has Passed!

Mini

# Name Award Studio
8 Nothing Like This 1st Place Infinity Dance Studio
14 Money 2nd Place Infinity Dance Studio
9 SPEAKING IN TONGUES 3rd Place The Dance Factory
4 Faded 4th Place The Dance Company SLC
7 ROAR 5th Place The Dance Factory
12 SURVIVAL 6th Place The Dance Factory
6 It’s Oh So Quiet 7th Place Infinity Dance Studio
15 ATTENTION 8th Place The Dance Factory
5 DEMONS 9th Place The Dance Factory
2 THE CALL 10th Place The Dance Factory

Junior

# Name Award Studio
33 Face Shopping 1st Place Infinity Dance Studio
38 MARINA GASOLINA 2nd Place The Dance Factory
35 Dawn 3rd Place Infinity Dance Studio
22 Picture The World 4th Place Infinity Dance Studio
16 Sinewave Safari 5th Place Infinity Dance Studio
45 Mother Creep 6th Place Infinity Dance Studio
19 Womens Work 7th Place Vision Dance Center
37 Landing On Mars 8th Place Infinity Dance Studio
34 Last Breath 9th Place The Dance Company SLC
28 OPEN HANDS 10th Place The Dance Factory

Teen

# Name Award Studio
71 Bridge 1st Place Vision Dance Center
76 I See 2nd Place Infinity Dance Studio
60 I’m Like A Bird 3rd Place Infinity Dance Studio
62 The Rake 4th Place Vision Dance Center
50 Secrets 5th Place LightBox
48 DIETY 6th Place The Dance Factory
57 I Am Catastrophe 7th Place Infinity Dance Studio
52 OLDER 8th Place The Dance Factory
72 Precious Things 9th Place Infinity Dance Studio
51 Crackling 10th Place Vision Dance Center

Senior

# Name Award Studio
84 FALLING LEAVES 1st Place The Dance Factory
77 To be Free 2nd Place LightBox
87 UNWIND 3rd Place The Dance Factory
85 Love 4th Place Infinity Dance Studio
82 ALL DIRECTIONS 5th Place The Dance Factory
86 Abraham Lincolns Wife 6th Place Infinity Dance Studio
78 The Way it Goes 7th Place Infinity Dance Studio
81 Bare Bones 8th Place Infinity Dance Studio
79 BOYS CHOIR 9th Place The Dance Factory
80 Phenomenally 10th Place Infinity Dance Studio

Mini

# Name Award Studio
109 Let Go 1st Place Infinity Dance Studio
96 Son of a Gun 2nd Place The Dance Company SLC

Junior

# Name Award Studio
151 Awoo 1st Place The Dance Company SLC
136 Pressure 2nd Place Infinity Dance Studio
133 Trouble 3rd Place The Pointe Academy

Teen

# Name Award Studio
158 Numb 1st Place Vision Dance Center
138 EAST TO WEST 2nd Place The Dance Factory

Senior

# Name Award Studio
111 Face 1st Place Infinity Dance Studio

Mini

# Name Award Studio
103 EYES OF A CHILD 1st Place The Dance Factory
148 SPACE 2nd Place The Dance Factory
110 ON WE GO 3rd Place The Dance Factory

Junior

# Name Award Studio
155 Who Was Mother Goose? 1st Place Infinity Dance Studio
149 A Sad Past 2nd Place Infinity Dance Studio
141 Fortunate 3rd Place Infinity Dance Studio

Teen

# Name Award Studio
112 Mary Mary 1st Place Infinity Dance Studio
94 Gloria 2nd Place Infinity Dance Studio
106 Origami 3rd Place Infinity Dance Studio

Mini

# Name Award Studio
126 I’m Awesome 1st Place Infinity Dance Studio
139 Katrinah Josephinah 2nd Place Infinity Dance Studio
160 Rhythm of the Night 3rd Place The Dance Company SLC

Junior

# Name Award Studio
99 DUM DITTY 1st Place The Dance Factory
159 THE CHAIN 2nd Place The Dance Factory
145 BABY IM A STAR 3rd Place The Dance Factory

Teen

# Name Award Studio
129 Time Warp 1st Place Infinity Dance Studio
152 Charge UP 2nd Place Infinity Dance Studio
113 One Moment of Darkness 3rd Place Infinity Dance Studio

Senior

# Name Award Studio
102 ANTHEM 1st Place The Dance Factory
157 We the Vampires 2nd Place Infinity Dance Studio
150 A Wolf In Sheep’s Clothing 3rd Place Infinity Dance Studio

Mini

# Name Award Studio
124 Techno 1st Place Infinity Dance Studio
93 Transylvania Mania 2nd Place Infinity Dance Studio
130 Chapstick 3rd Place Infinity Dance Studio

Junior

# Name Award Studio
142 Cirque 1st Place Infinity Dance Studio

Teen

# Name Award Studio
137 Cop Chase 1st Place Infinity Dance Studio

Junior

# Name Award Studio
164 Misdemeanor 1st Place Infinity Dance Studio

Teen

# Name Award Studio
100 Yeezy 1st Place Infinity Dance Studio
108 BLUE 2nd Place The Dance Factory

Overall High Scores

Mini

# Name Award Studio
103 EYES OF A CHILD 1st Place The Dance Factory
124 Techno 2nd Place Infinity Dance Studio
148 SPACE 3rd Place The Dance Factory

Junior

# Name Award Studio
164 Misdemeanor 1st Place Infinity Dance Studio
99 DUM DITTY 2nd Place The Dance Factory
155 Who Was Mother Goose? 3rd Place Infinity Dance Studio

Teen

# Name Award Studio
112 Mary Mary 1st Place Infinity Dance Studio
129 Time Warp 2nd Place Infinity Dance Studio
100 Yeezy 3rd Place Infinity Dance Studio

Senior

# Name Award Studio
102 ANTHEM 1st Place The Dance Factory
157 We the Vampires 2nd Place Infinity Dance Studio
150 A Wolf In Sheep’s Clothing 3rd Place Infinity Dance Studio

Scholarships:

Name Age Division Studio Scholarship
Lexee Allen Junior Infinity Dance Studio 50% regional
Mele Burke Teen Infinity Dance Studio 50% regional
Addison Smith Junior Infinity Dance Studio 50% regional
ITALIE GIESBRECHT Junior The Dance Factory 50% regional
Lily Clark Junior The Pointe Academy 50% regional
MYLEE SOLOMON Teen The Dance Factory 50% regional
Makenna Mantz Teen Infinity Dance Studio 50% regional
Averie Moon Teen Infinity Dance Studio 50% regional
Auren Squires Teen Infinity Dance Studio 50% regional
Audrey Melrose Teen Vision Dance Center 50% regional
Raegan White Teen Vision Dance Center 50% regional
BRINLEY HALL Senior The Dance Factory 50% regional
MYLA ZORN Teen The Dance Factory 50% regional
Brooklyn Brenchley Junior LightBox 50% regional
Penelope Jacobsen Mini The Dance Company SLC 50% regional
ALI CLINGER Junior The Dance Factory 50% regional
NOA LEWIS Junior The Dance Factory 50% regional
Emery Ingersoll Mini The Pointe Academy 50% regional
Daphne Linford Mini The Pointe Academy 50% regional
AVERY KABONIC Teen The Dance Factory Full Regional
Lucy Herrod Teen The Dance Company SLC Full Regional
Kennedy Baxter Senior Infinity Dance Studio Full Regional
Sadie Johnson Teen Infinity Dance Studio Full Regional
Azure Stettler Teen Infinity Dance Studio Full Regional
Isabella Anderson Teen The Pointe Academy Full Regional
Brooklyn Moore Senior Vision Dance Center Full Regional
Baylee Robinson Teen Vision Dance Center Full Regional
London Andreason Junior Infinity Dance Studio Full Regional
Aspen Reeve Teen Infinity Dance Studio Full Regional
Charlotte Johnsen Junior The Dance Company SLC Full Regional
Gemma Leonard Teen The Dance Company SLC Full Regional
Avery Wilson Junior Infinity Dance Studio Full Regional
AVERY HESS Junior The Dance Factory Full Regional
Ellie Kelson Junior Infinity Dance Studio Full Regional
Emma Barkes Junior The Dance Company SLC Full Regional
Meg Raybould Mini The Dance Company SLC Full Regional
BRYLIE TREJO Junior The Dance Factory Full Regional
PAISLEE WHEELER Junior The Dance Factory Full Regional
ALY JOHNSTON Senior The Dance Factory Full Regional
Halle Hunt Senior Infinity Dance Studio Full Regional
Alannys Castellanos Senior Infinity Dance Studio Full Regional
Mazzy Squires Senior Infinity Dance Studio Full Regional
Henessi Hansen Junior Infinity Dance Studio MDC SLC Class Card
Jaylie Sorenson Junior Infinity Dance Studio MDC SLC Class Card
Tessa Swenson Junior Infinity Dance Studio MDC SLC Class Card
Mia Mangone Junior LightBox MDC SLC Class Card
Halle Hatch Junior The Dance Company SLC MDC SLC Class Card
AVERI CRAWLEY Junior The Dance Factory MDC SLC Class Card
Kaia Cannon Teen The Dance Company SLC MDC SLC Class Card
Halle Allen Teen Infinity Dance Studio MDC SLC Class Card
Sydney Robbins Senior Infinity Dance Studio MDC SLC Class Card
KATIE GRIGGS Senior The Dance Factory Peri 5 Class Card
Ashlyn Nielsen Junior LightBox Peri Summer Intensive (9-12)
MADI HERNANDEZ Senior The Dance Factory Peri Summer Intensive (13-17)
Ruby Lemmon Teen Infinity Dance Studio Blueprint
Lexi Wells Senior Infinity Dance Studio Peri certificate (17-25)
Halle Hunt Senior Infinity Dance Studio MSA Agency
Mikelle Myers Senior Infinity Dance Studio MSA Agency
ALYSSA PENA Senior The Dance Factory MSA Agency
Daisy Hadfield Senior Infinity Dance Studio Clear Talent
Brelynn Buck Teen Infinity Dance Studio Clear Talent
Azure Stettler Teen Infinity Dance Studio Clear Talent
MAKYNLIE ERIKSON Senior Go 2 Talent
ADALYN TREJO Teen The Dance Factory Go 2 Talent
Isabella Anderson Teen The Pointe Academy Go 2 Talent
Zoe Sangster Senior Independent Mentorship
Kennedy Baxter Senior Infinity Dance Studio Mentorship
Lexi Wells Senior Infinity Dance Studio Mentorship
Norah Searle Mini Infinity Dance Studio Transcendent Mini Runner-Up
Lyra Murray Mini The Dance Company SLC Transcendent Mini Runner-Up
Liv Johnston Junior Infinity Dance Studio Transcendent Mini Runner-Up
Jovi Moates Junior Infinity Dance Studio Transcendent Mini Runner-Up
Jaycie Schenk Mini Infinity Dance Studio Transcendent Mini Runner-Up
KENDRY FLOYD Junior The Dance Factory Transcendent Mini Runner-Up
Lucy Hall Junior The Dance Factory Transcendent Mini Runner-Up
OLIVIA HARKER Junior The Dance Factory Transcendent Mini Runner-Up
Kate Baldwin Mini Infinity Dance Studio Transcendent Mini Winner
Maile Judkins Junior Infinity Dance Studio Transcendent Mini Winner
Nixsen Jones Junior LightBox Transcendent Mini Winner
Ella Haskell Junior Infinity Dance Studio Transcendent Mini Winner
Brooke Myers Teen Infinity Dance Studio Transcendent Junior Runner-Up
Lainee Wilde Junior Infinity Dance Studio Transcendent Junior Runner-Up
Bella Shaw Junior Vision Dance Center Transcendent Junior Runner-Up
Korynn Peterson Junior Infinity Dance Studio Transcendent Junior Runner-Up
Sailyr Hess Junior Infinity Dance Studio Transcendent Junior Runner-Up
Ambree Duran Teen Infinity Dance Studio Transcendent Junior Runner-Up
Hadlee Jensen Teen Infinity Dance Studio Transcendent Junior Runner-Up
JADA HATTLEY Junior The Dance Factory Transcendent Junior Runner-Up
Preslee Barker Teen Infinity Dance Studio Transcendent Junior Runner-Up
Livi Shaw Teen Infinity Dance Studio Transcendent Junior Winner
Sophie Baldwin Teen Infinity Dance Studio Transcendent Junior Winner
Kate Barrong Teen Infinity Dance Studio Transcendent Junior Winner
Marlee Hatch Junior The Dance Company SLC Transcendent Junior Winner
Skylar Hess Teen Infinity Dance Studio Transcendent Junior Winner
Lexi Boney Teen Infinity Dance Studio Transcendent Teen Runner-up
Kambree Morris Teen Infinity Dance Studio Transcendent Teen Runner-up
Lexi Wells Senior Infinity Dance Studio Transcendent Teen Runner-up
Sadie Winquist Senior Infinity Dance Studio Transcendent Teen Runner-up
ADALYN TREJO Teen The Dance Factory Transcendent Teen Runner-up
Amanda Draney Senior Vision Dance Center Transcendent Teen Runner-up
Natalee Burbidge Teen Vision Dance Center Transcendent Teen Runner-up
Zoe Sangster Senior Independent Transcendent Teen Winner
Kaylee Allshouse Senior Infinity Dance Studio Transcendent Teen Winner
Marki Bunker Teen Vision Dance Center Transcendent Teen Winner
Audrey Haskell Senior Infinity Dance Studio Transcendent Teen Winner
ALY JOHNSTON Senior The Dance Factory Transcenden Senior Runner-Up
HANA LITTLE Senior The Dance Factory Transcenden Senior Runner-Up
BAYLEE ADAMS Senior The Dance Factory Transcenden Senior Runner-Up
Daisy Hadfield Senior Infinity Dance Studio Transcenden Senior Runner-Up
Brylee Brown Senior Infinity Dance Studio Transcenden Senior Runner-Up
Hannah Whipple Senior The Pointe Academy Transcenden Senior Runner-Up
Henry Brewer Senior Infinity Dance Studio Transcenden Senior Runner-Up
Jagger Moon Senior Infinity Dance Studio Transcendent Senior Winner
ALYSSA PENA Senior The Dance Factory Transcendent Senior Winner
Austyn Bazzano Senior Independent Transcendent Senior Winner
KARA BARLOW Senior The Dance Factory Transcendent Senior Winner

Specialty Awards:

(for all 12 and under)

Award Routine # Routine Name Studio
Choreography Award 148 SPACE The Dance Factory
Choreography Award 147 What a Feeling The Dance Company SLC
Judges Standout Nominee 155 Who Was Mother Goose? Infinity Dance Studio
Judges Standout Nominee 99 DUM DITTY The Dance Factory
Judges Standout Nominee 124 Techno Infinity Dance Studio
Judges Standout Winner 164 Misdemeanor Infinity Dance Studio

(for all 13 and above)

Award Routine # Routine Name Studio
Choreography Award 112 Mary Mary Infinity Dance Studio
Choreography Award 100 Yeezy Infinity Dance Studio
Judges Standout Nominee 150 A Wolf In Sheep’s Clothing Infinity Dance Studio
Judges Standout Nominee 153 BE LIKE ME The Dance Factory
Judges Standout Nominee 125 Long Way The Pointe Academy
Judges Standout Winner 102 ANTHEM The Dance Factory

Studio Innovator:

Infinity Dance Studio